Nezařazené

Financovat vlastní bydlení?

Otázka bydlení je velice často skloňována a trápí v naší společnosti mnohé z nás. Ani se nemusí jednat o mladou rodinu, problém může nastat i v případě starších lidí, kteří o bydlení přišli z různých důvodů a třeba ne vlastní vinou.
 Mladé, začínající rodiny, mají určité výhody. Většinou jsou oba manželé ekonomicky aktivní a tak mají zajištěný stálý příjem. I když na pořízení nového bytu to většinou nestačí, nabízí se více možností. Mohou využít některých hypoték, které různé banky nabízí, ovšem podmínky nemusí být vždy tak výhodné. Dále mohou zkusit podnájem, ale mohou také zjistit okolnosti nabídky tzv. startovacích bytů.
klíče na ruce.jpg
Startovací byty
Většinou to jsou malometrážní byty, obvykle 1+1 nebo 1+kk a jejich cena by měla být přeci jen přijatelnější. Někteří developeři nabízí takové byty, ale většinou za dost vysokou cenu, která se rovná ceně běžného nového bytu. Některá města nabízí pronájem startovacích bytů, ale za určitých podmínek. Například je důležitý stav žadatelů, protože některé byty jsou určené pouze pro mladé rodiny či nesezdané partnery s malým dítětem, v některých případech i pro rodiče-samoživitele. Dále je v některých případech podmínkou věk žadatelů, trvalé bydliště atd.
mince za domem.jpg
Pokud tito žadatelé splňují základní podmínky, mají reálný předpoklad získat nájemní smlouvu. Tedy pokud je takový byt nabízen v jejich regionu. Tato smlouva většinou bývá omezena na určitou dobu, například po dobu 4 let za zvýhodněné nájemné. Každé město či městská část si stanoví své podmínky. Splněním těchto podmínek získají žadatelé čas a možnost se „postavit na vlastní nohy“. A postupem času začít přemýšlet o vlastním bydlení.
Závěr
Ve výsledku tedy zjišťujeme, že nabídka startovacích bytů je v začátcích společného života pro mnohé mladé určitě velice výhodná. Dle průzkumu je upřednostňována před podnájmem, který bývá většinou dost finančně nevýhodný. Bohužel tyto byty nejsou nabízeny v každé lokalitě, v každém městě. Ale určitě by měly být co nejčastěji nabízeny jako základ pro vstup do rodinného života.
Snad se brzy dočkáme té doby, kdy mladí budou moci bez obav plánovat svůj budoucí život a nebudou tak závislí na svých rodičích.