Online

Blockchain

Zkusme to nejprve jazykem odborným a následně se to pokusím „polidštit“. Tedy přeložit do „srozumitelštiny“ (děkuji za výraz pane Škutino). Tak tedy, zkráceně je blockchain je v počítačové branži speciální druh distribuované decentralizované databáze. Bim. A je to.
řetěz technologie
Já z toho moc moudrý nejsem, ale studiem dalších materiálů jsem vypátral, oč přibližně kráčí. Vy budete zdlouhavého bádání ušetřeni.
Představte si, že jste třeba těžili coiny. Není důležité kde a jak. Ale něco máte a chcete prodat. Nebo koupit, to je také jedno. No a tuto transakci musíte někde na internetu provést, jinak to ani asi nejde. Nu, a pokud jste tuto operaci provedli, je o tom někde záznam. A právě tento nesmí, nebo by neměl být přístupný. A právě proto blockchain vznikl. Aby se k těmto datům, potažmo záznamům nikdo nepovolaný nedostal. Můžete si to představit jako účetní knihu. Samozřejmě že nejde jen o coiny a následnou transakci s nimi, jde o spousty jiných věcí, ale na coinech se to nejlépe vysvětluje a navíc se v souvislosti s měnící se cenou bitcoinu začalo o blockchainu více mluvit.
počítačová farma
Český ekvivalent tohoto dlova neexistoval. Proto byl na českých stránkách o blockchainu spuštěn projekt, který měl toto slovo nalézt. Z různých návrhů bylo nakonec vybráno slovo „bločenka“. Zda je, či není trefné, musíte posoudit sami. U mne je to tak ani onak.
Slovo blockchain je samo trochu nápovědné, protože anglicky „block“ je vlastně blok, a každý digitální záznam nebo transakce v procesu je nazáván blok. A každý jednotlivý blok je propojen s jedním uživatelem. „Chain“ je nám pak slovníkem vyložen jako řetěz. Ano, bloky jsou jako propojeny řetězem.
Tématika bločenky je hodně složitá a laik nemá zrovna moc šancí se v ní orientovat. Musím se přiznat, že i já v některých částech výkladu dosti tápu. Ostatně stačí se podívat do wiki a hned jej jasno, že pochopit úplně celou problematiku asi snadné nebude. Tedy pro toho, kdo tuší kde je knoflík k zapnutí počítače a tím jeho znalosti, stejně jako moje, končí. Ale můžete být klidní, žili jste dosud bez toho? Tak vidíte a budete žít i nadále.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup