Firmy

Než si vyděláme peníze

My lidé už dnes můžeme mít spoustu nejrůznějších věcí. A také si můžeme dopřávat nepřeberné množství nejrůznějších služeb, které nám usnadňují a zpříjemňují život. Což je skvělá zpráva, kterou ale bohužel nejednou poněkud kalí ta skutečnost, že jsou tu takové možnosti jenom pro lidi, kteří na ně mají peníze. Když totiž někdo peníze nemá, musí si na leccos z toho a třeba i na všechno nechat zajít chuť. Smůla.

A abychom si zajistili dostatek oněch skvělých finančních prostředků, jež nám dávají dříve netušené možnosti, musíme obvykle někde pracovat. Což nám skýtá výhodu v podobě toho, že za odváděnou práci dostáváme finanční odměnu. Ale také to má svoji nevýhodu, a to v tom, že se na takovém výdělku, kterého dosáhneme, rovněž automaticky přiživují jiní. Jmenovitě stát a zdravotní pojišťovny. A to mnohým zaměstnancům komplikuje život.

bankovky v obálce

Zaměstnanec by byl prostě rád, kdyby mu jeho zaměstnavatel sdělil přesně to, co mu bude vyplaceno. Jenže to se obvykle neděje. Obvykle se dohodne jenom hrubá mzda, která je sice rovněž zásadní pojem, jenž ale nevypovídá jednoznačně o tom, kolik zaměstnanec za svoji práci přesně dostane. Z ní se totiž nejprve odvádí daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. A teprve poté, co si vezme stát a zdravotní pojišťovna své, případně poté, co tu také uspokojí své požadavky exekutoři, je jasné, kolik zbude na toho, kdo si ty peníze fakticky vydělal.

euro v bublině

A protože člověk potřebuje včas vědět, kolik že si tedy vydělá na své živobytí, musí si to zkrátka sám přepočítat. A protože vesměs nemáme odborné vzdělání v oboru účetnictví, jen těžko to zvládáme, pokud to vůbec zvládáme.

A pokud si to chce člověk usnadnit? Pak může buď zaplatit nějakému účetnímu, který mu to spočítá, nebo využít mzdovou kalkulačku na internetu. Kde umí pojem hrubá mzda kalkulačka Kalkulačka čisté mzdy hravě přepočítat na mzdu čistou, kterou zaměstnanec skutečně dostane. A tím je ona kalkulačka pro kdekoho velice užitečným pomocníkem.