Zvířata

Border kolie

Toto plemeno pochází ze Spojeného království a původně je to ovčácký pes. Podle toho si můžeme všimnout, že jsou tito pejsci velice inteligentní, ale také svérázný a pro výcvik nejsou nejsnazší.  Pokud by se mělo jednat o vašeho prvního pejska, pořádně se na jeho výchovu připravte a nebojte se navštívit nějaké výcvikové centrum, protože můžete zjistit, že vaše kolie má vlastní rozum a tu packu vám jen tak prostě nepodá.
Pokud ale svému mazlíčkovi věnujete dostatek času zjistíte, jak inteligentní a energetický jsou.  Jsou velice aktivní a také to vyžadují od svého pána. Pokud se mu dostane dostatečné lásky ke svému pánovi doslova přilne a je připraven vyplnit veškeré jeho přání.
Border kolie
Vzhledově jsou středního až velkého vzrůstu. Mají dlouhé chlupy, ale jsou i ti jedinci, kteří jsou krátkosrstí. Jejich váha se pohybuje kolem 12-15 kg a zbarveni jsou do černo-bíla. Oči jsou většinou hnědé, a to až od té nejsvětlejší až po tu nejtemnější.
hlava Border kolie
Plemeno bylo vyšlechtěno v devatenáctém století. A to konkrétně na pomezí Anglie a Skotska. Jak jsem již zmínila, bylo vyšlechtěno jako ovčácké plemeno a podle toho se také chová. Často ho můžeme přistihnout jak se dokonce a plíží. Oblast, ve které bylo toto plemeno vyšlechtěno se nazývá Border Counties. Poprvé se jméno ustanovila v roce 1910
Pes se může dožít kolem třinácti až šestnácti let a nejšťastnější je, pokud může vyrůstat na venkově. Nemusíte si kvůli němu zrovna pořizovat ovečky, ale hlavní je poskytnout svému mazlíčkovi dostatek pohybu. Můžete svou kolii chovat i v kotci, ale je potřeba alespoň jednou denně ho vzít na delší procházku.
Border kolie ve vodě
Z nedostatku aktivit se váš mazlíček může dostat do pomyslné deprese a když se mu pohyb konečně umožní chová se jako utržený ze řetězu, a to doslova i obrazně. Je živý a schopen běžet až několik kilometrů bez zastávky.